استعدادیابی ورزشی


آشنایی با پیکرسنجی و استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی و پیکرسنجی

پیکرشناسی ورزشی چیست ؟

دانش پیکرشناسی ورزشی عبارت از سنجش و بررسی کاربردی ابعاد و اندازه های مختلف بدن انسان است . پیکرشناسی ورزشی زیر مجموعه دانش پیکرشناسی است  .

«پيكرسنجی ورزشی» يكی ازشاخص‌های اصلی برای استعداديابی و معرفي يك رشته ورزشی متناسب با استعدادهای جسمانی هر فرد میباشد.

علم پيكرشناسی با بررسی ساختار عضلانی و اسكلت‌بندی فرد مناسب ‌ترين رشته ورزشی را برای تضمين سلامت و موفقيت تعيين میكند.

آیا استعدادیابی ورزشی فقط مختص کودکان است ؟

خیر ، استعدادیابی ورزشی برای همه افراد جامعه ( کودکان ، بزرگسالان ، زنان و مردان ) مفید است . البته آنهایی که انگیزه قهرمانی دارند باید هر چه زودتر رشته ورزشی متناسب خود را شناسایی کنند .

آیا استعدادیابی ورزشی مختص کسانی است که به قهرمانی فکر می کنند ؟

خیر ، استعدادیابی ورزشی برای همه ی افراد جامعه از کودک ، بزرگ ، زن و مرد مفید است . چرا که با شناخت از وضعیت فیزیکی خود و همچنین انتخاب رشته ی ورزشی مناسب می توانیم علاوه بر رشد بیشتر در آن رشته و آسیب و هزینه کمتر با سرعت بیشتری به تناسب اندام برسیم .

لزوم پیکرشناسی ورزشی چیست ؟

طبيعتاً فردي كه به فعاليت در ورزش مناسب با ابعاد جسماني خود مي‌پردازد هم دچار آسيب كمتری می‌شود و هم پيشرفت بيشتري مي‌كند – معمولاً بر اساس نوع نژاد و ژنتيك، هر انسان اندامي متناسب با يك ورزش خاص دارد که برای رشد بیشتر هزینه کمتری می پردازد و این پیشرفت اعتماد به نفس بیشتری به فرد میدهد و در نهایت این رشد در ابعاد دیگر زندگی ساری و جاری شده و باعث رشد همه جانبه ی شخصیت فرد می شود .

آیا همه افراد استعداد قهرمانی دارند ؟

بعضی افراد در زمینه هنر، بعضی در تجارت و …. و بعضی هم در زمینه ورزشی استعداد زیادی دارند اما باید توجه داشت که همه ی افراد جامعه نیاز به ورزش کردن دارند ( چه استعداد قهرمانی داشته باشند و چه نداشته باشند ) ، فقط سطح فعالیت افراد متفاوت است ( حرفه ای ، قهرمانی ، سلامتی ، درمانی و یا ….. ) . همانطور که همه ی ما نیاز به خواب ، خوراک ، مطالعه و …. داریم .

در مرکز استعدادیابی و مشاوره ورزشی چه تست هایی گرفته می شود ؟

در این مرکز با اندازه گیری قد ، قد نشسته ، وزن ، پهنای آرنج و زانو ، دور بازو ، دور لگن ، دور شکم ، دور ساق پا و اندازه گیری چین های پوستی جلو و پشت بازو ، زیر کتف ، بالای تاج خاصره ، پهلو ، جلو شکم ، جلو ران و داخل ساق پا به نتایجی میرسیم که بر اساس آن به مراجعه کنندگان ، مشاوره لازم را می دهیم.

از این تست ها چه نتایجی حاصل می شود ؟

استعداد ورزشی فرزند شما  تعیین می گردد.

کمبود یا اضافه وزن شما مشخص می شود.

حداکثر رشد قد فرزند شما معلوم می گردد.

درصد چربی و اندام های مختلف بدن تعیین می گردد.

نیاز شما به مشاوره تغذیه مشخص می شود.

جایگاه سلامت شما معلوم می گردد.

میزان آمادگی قلبی تنفسی شما (VO2MAX) معین می شود.

وضعیت  BMI و WHR شما مشخص می شود.